Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to krępująca dolegliwość, która może przytrafić się każdemu z nas, niezależnie od płci i wieku. Częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn, co nie znaczy, że panów problem ten nie dotyczy. Skąd bierze się wysiłkowe nietrzymanie moczu, jakie czynniki powodują wzrost ryzyka zachorowania, czy można mu zapobiegać, jak je leczyć? Tego wszystkiego dowiecie się z tego artykułu.

Występowanie nietrzymania moczu u kobiet
w zależności od wieku

Czym jest i jakie są jego przyczyny?

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to, jak sama nazwa sugeruje, przypadki popuszczania moczu zdarzające się w trakcie wysiłku fizycznego. Kiedy podnosicie skrzynkę z narzędziami, kichnięcie lub wstajecie z krzesła, a z ujścia Waszej cewki moczowej kapie kilka kropli moczu – oznacza to, że być może cierpicie na to właśnie schorzenie.
Przyczyn wysiłkowego nietrzymania moczu może być bardzo wiele, jednak do czynników sprzyjających rozwojowi tej choroby należą:

 • otyłość – znacznie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia choroby. Szacuje się, że około 75% chorych to osoby z nadwagą;
 • menopauza oraz okres pomenopauzalny;
 • ciąża i porody –porody naturalne, problem często pojawia się po drugim dziecku, duże ryzyko wystąpienia dolegliwości niosą również porody skomplikowane, w czasie których użyto próżniociągu lub kleszczy; do rozwoju tej przypadłości przyczynia się także duża masa urodzeniowa noworodka;
 • obniżenie narządów rozrodczych;
 • niektóre choroby neurologiczne;
 • przewlekły kaszel lub zaparcia;
 • częste infekcje intymne.

Leczenie wysiłkowego NTM

Nie wolno bagatelizować tak poważnego schorzenia, jakim jest wysiłkowe nietrzymanie moczu. Leczenie właściwe w tym przypadku powinien zlecić  lekarz specjalista. 
Jeśli cierpimy na umiarkowane nietrzymanie moczu leki powinny wystarczyć do opanowania tego stanu. Przepisywane wyłącznie na receptę leki skuteczne w różnych postaciach nietrzymania moczu to efedryna, pseudoefedryna czy duloksetyna. 
Sporą wadą leków stosowanych w leczeniu nietrzymania moczu jest fakt, iż działają one tylko w czasie ich przyjmowania, a więc nie leczą choroby jako takiej, a jedynie blokują jej objawy.
Istnieje znacznie skuteczniejsza metoda, dzięki której na pewien czas zapomnimy, czym jest wysiłkowe nietrzymanie moczu – operacja. Zanim jednak zdecydujemy się położyć na stole chirurgicznym, warto spróbować zażegnać wysiłkowe nietrzymanie moczu innymi, nie mniej skutecznymi, sposobami. Jedną z efektywniejszych form kuracji jest ostrzyknięcie pęcherza moczowego toksyną botulinową, czyli popularnym w medycynie estetycznej botoksem. 

Elektrostymulacja

Kuracja przy pomocy impulsów magnetycznych to inaczej terapia FMS. Obecnie jest najnowocześniejszą i najbardziej skuteczną terapią, która dodatkowo nie ingeruje w organizm pacjenta. Jej istotą jest wzmocnienie mięśni, a więc leczy problem u źródła, a nie jedynie maskuje go. 
Najważniejszymi zaletami metody FMS są:

 • to jedyna całkowicie nieinwazyjna terapia wysiłkowego nietrzymania moczu,
 • w 100% bezpieczna,
 • rekonwalescencja po zabiegu jest właściwie natychmiastowa,
 • brak efektów ubocznych,
 • efekt jest szybko odczuwalny i długotrwały.

Terapię FMS poleca się kobietom cierpiącym w wyniku osłabienia mięśni dna miednicy oraz mężczyznom zmagającym się z problemami z prostatą oraz erekcją.

Zapobieganie chorobie

Tym, co możemy zrobić by problem nietrzymania moczu nie stał się naszym udziałem, jest:

 • utrzymywanie prawidłowej masy ciała,
 • zapobieganie zaparciom,
 • rzucenie nałogu nikotynowego,
 • podnoszenie cięższych przedmiotów za pomocą odpowiedniej, bezpiecznej techniki.

Zawsze warto także ćwiczyć mięśnie Kegla. W ten sposób możemy uniknąć a nawet zatrzymać wysiłkowe nietrzymanie moczu w ciąży. Ćwiczenia polegają na miarowym napinaniu mięśni dna miednicy. Skąd będziemy wiedzieć, które to mięśnie? Odnalezienie ich jest bardzo proste: to te mięśnie, które napinamy gdy trzymamy mocz. Warto ćwiczyć przy każdej okazji: przy siedzeniu przy komputerze, telewizorze w aucie,, chodzeniu, zakupach i na spacerze z psem. Kiedy wejdzie nam to w nawyk – będziemy ćwiczyli bezwiednie. I choć stosowane sposoby leczenia są obecnie skuteczne, na wysiłkowe nietrzymanie moczu ćwiczenia mięśni dna miednicy są najlepszą i najmniej inwazyjną terapią wspomagającą.
 
Wysiłkowemu nietrzymaniu moczu można do pewnego stopnia zapobiec. Jeśli jednak odczujemy pierwsze jego objawy – natychmiast udajmy się na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu.